HomeAktualności5 rytmówHealing voiceKontakt/Inspiracje
dancetribe.pl
ruch dźwięk cisza
Gabrielle Roth
moja droga do 5 rytmów
Nauczyciele
Alain Allard
Dagmar Cee
5 rytmów

5 Rhythms™ (5 Rytmów)  wg Gabrielle Roth


5 Rhythms™ (5 rytmów), to autorska metoda  Gabrielle Roth - prosta medytacja w ruchu, praktyka wsłuchiwania się i podążania, której celem jest pogłębianie i poszerzanie świadomości - wszelkich jej aspektów i poziomów - świadomości wewnętrznej i zewnętrznej, emocjonalnej i intelektualnej, na poziomi ciała, serca, umysłu i ducha. "Najszybszą metodą uciszenia umysłu, jest poruszenie ciała"

Metoda 5 Rytmów jest rozwijana przez Gabrielle Roth, od ponad 30 lat. Ma wiele aspektów i poziomów. Może być szybkim odreagowaniem codziennych stresów, lub bardzo głębokim procesem, budzącym intuicje, której możesz zaufać, słuchać jej i podążać za nią.

Poprzez fizyczną praktykę tańca zaglądasz głęboko w swoje wnętrze, odnajdując tam różne wspomnienia i emocje i jednocześnie utrzymując świadomość bycia częścią wszechświata, uczysz się jak być z innymi jednocześnie będąc sobą. Uwolniony potencjał kreatywności, większe ugruntowanie pozwoli Ci na pełniejsze doświadczanie życia. Często boimy się zmian, a jednocześnie czujemy, że jesteśmy w pułapce stagnacji. Poczucie ugruntowania - stanięcie pewnie na stopach - to daje nam siłę i odwagę do robienia kolejnych kroków w nieznane.

Praktyka 5 Rytmów przeznaczona jest dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Nie musisz umieć tańczyć i my nie będziemy Cię uczyć kroków ani choreografii. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie, jedyne co jest potrzebne to czujące ciało, które oddycha, bijące serce i poszukujący otwarty umysł.

Nie musisz znać kroków, jedynie uwolnisz tego tancerza, który od zawsze w tobie jest.

"Każdy z rytmów jest sposobem na nasze oderwane od wewnętrznego centrum, niezrównoważone pozbawione oddechu życie". A więc doświadcz fali – od łagodnego flowing (przepływu) - w którym zbierzesz siły, przez stacatto – pulsujący, zdecydowany rytm działania, przez  chaos – uwolnienie w oczyszczającym nieprzewidywalnym tańcu, przez lyrical (liryczny) – lekkość, akceptacja i radość bycia, aż do stillness (spokoju) - stopniowe spowolnienie aż do naturalnej jedności z ciszą.

"Czy masz dość dyscypliny, aby być wolnym duchem?"


 


 

5 Rytmów to praktyka bardzo otwarta, która ciągle się rozwija. praktyka, która powstała z doświadczenia kobiety, która bardzo dużo tańczyła i uczyła, i krok po kroku odsłonila się cała taneczna ścieżka.

Waves - fale
to początek ścieżki, fundament i podstawy praktyki, skupiamy się na naszym ciele, odnajdujemy stopy i oddech

Heartbeat - rytm serca 
doświadczamy emocjami jako części nas, odnajdujemy te głęboko ukryte w naszych ciałach, oglądamy ich kształty, odkrywamy własne serce i to co w nim jest.

Cycles - cykle
odkrywanie naszego umysłu, ponownie przechodzimy przez cykle życia, aby wyjść poza naszą historię, związane z nią schematy i uwarunkowania, by przestala nami kierować.

Mirrors I and II - lustra 1 i 2 
przyglądamy się naszym ego, obserwujemy jak wpływają one na nasze akcje i reakcje, by zobaczyć kim naprawdę jesteśmy i wziąć odpowiedzialność za siebie.              Mirrors II, to przyglądanie się sobie w relacjach z innymi ludźmi. Przebijanie sie przez własne pancerze, by bez lęków nawiązywać kontakt z innymi  prosto z serca.

Silver desert - srebrna pustynia  
to czas rozluźnienia, gdy uwolnieni od złudzeń i fałszywych wyobrażeń na swój temat, nareszcie w spokoju i ciszy możemy odnaleźć wewnętrzny spokój i samorealizację. 

A tak Gabrielle Roth przedstawia 5 Rytmów:

http://www.youtube.com/watch?v=8cYYzcTzm6Y&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=uyhs2mNLgyA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=sx6XBiE8NAM&feature=related